Tomb Vgs logo: såmannen

Jente som står og koser med mulen til hesten sin.
snakkeboble

Nye tider for hesten på Tomb

Tomb vgs har en lang tradisjon med hest på timeplanen, en historie vi er veldig stolte av. Hesten er en viktig støttespiller og et selvfølgelig innslag på gårdstunet hos oss, og det skal den fortsette å være.

27. Oktober 2025

Skolen har i en årrekke hatt glede av Jørgen Kvarmes kompetanse som stallmester, lærer og ikke minst som hesteeier. Skolen har benyttet Jørgens hesteflokk i undervisningen, og nå som Jørgen har bestemt seg for at det er på tide å prøve seg på pensjonist-tilværelsen, har Tomb store sko og hovavtrykk som skal fylles.

Skolen vil i løpet av skoleåret 25-26 ansette en ny stallmester som skal ha hovedansvaret for driften av skole- og elevstallen. Skolen skal også kjøpe inn egne hester som skal benyttes i undervisningen, og tilbudet om å ta med egen hest på skolen skal bestå. Iselin Hustad, Anette Kvarme og Miriam Svensson skal fortsette som lærere i Hest og dyrefag, og vår nye stallmester skal bli en del av dette teamet som elevene kjenner godt fra før.

Vi ønsker å tilby en allsidig utdannelse til våre elever, med trygge og gode hester som trives med arbeidet. For oss er det viktig med hester som har det riktige lynnet, som gjerne ønsker kontakt med mennesker, og som har solid erfaring i å handtere et travelt miljø på en gård som Tomb. Tips oss gjerne om du kjenner en av våre fremtidige skolehester. Kunnskap om hestens egenart, solid praktisk handtering og det å ta gode og faglig forankrede valg i treningen og stell av hesten, er noe vi brenner for å lære bort.

Dette er første gang hestene skal bo permanent på gården og eies av skolen. Nye muligheter vil dukke opp, og helt sikkert nye utfordringer. Begge deler vil være lærerikt for alle involverte og vi gleder oss til fortsettelsen av hestefaget på Tomb.